Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie

Rodziny Zastępcze

Utworzono dnia 21.04.2017

R O D Z I N Y     Z A S T Ę P C Z E

 

Tros­ka o dziec­ko jest pier­wszym i pod­sta­wowym spraw­dzianem

sto­sun­ku człowieka do człowieka.  (Jan Paweł II)

 

Dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, środowiska rodzinnego, atmosfery szczęścia, miłości i zrozumienia,
w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową, dla zapewnienia ochrony przysługujących im praw i wolności, dla dobra rodziny, która jest podstawową komórką społeczeństwa oraz naturalnym środowiskiem rozwoju, i dobra wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci, w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywającej trudności w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci i pomoc dla nich może być osiągnięta przez współpracę wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi.

 

Bycie rodzicem w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko wokół nas tak dynamicznie się zmienia, stanowi nie lada wyzwanie. Oczywiście rodzicielstwo – świadome i refleksyjne, nie jest nam dane ot tak, po prostu. Rodzicem stajemy się każdego dnia, kiedy mierzymy się
 z tym, co ono ze sobą niesie. Nie inaczej jest z rodzicielstwem zastępczym. Budowanie relacji z dzieckiem to szereg wyzwań i konieczność zmierzenia się z trudnymi czasem emocjami. Każdy dzień niesie zmiany, nie każdy jest łatwy i nie każdy przynosi wyłącznie pozytywne emocje.

W procesie „stawania się” rodzicem zastępczym ważnym elementem jest podjęcie świadomej decyzji o zmierzeniu się z tym trudem. Osoby chcące zostać rodzicem zastępczym powinny wiedzieć, że należy spełnić kilka warunków, aby móc pełnić funkcję rodziny zastępczej.

I tak – Rodzicami Zastępczymi mogą zostać małżeństwo lub osoba niepozostająca
 w związku małżeńskim, którzy:

  • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
  • nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
  • wypełniają obowiązek alimentacyjny — w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
  • nie są ograniczeni w zdolnościach do czynności prawnych;
  •  są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:

a) zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz

b) opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym;

  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  •  zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:

a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,

b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,

c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

 

 Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

 W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca
 tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów jak również świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora pieczy zastępczej.

 

 Rodziny zastępcze obejmuje się, na ich wniosek,  opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. 

Do zadań koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z dnia 9 czerwca 2011 r. należy:

1) udzielanie pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka
w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej;

2) przygotowanie, we współpracy z odpowiednio rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka oraz asystentem rodziny, a w przypadku gdy rodzinie dziecka nie został przydzielony asystent rodziny - we współpracy z podmiotem organizującym pracę
 z rodziną, planu pomocy dziecku;

3) pomoc rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka w nawiązaniu wzajemnego kontaktu;

4) zapewnianie rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka dostępu
 do specjalistycznej pomocy dla dzieci, w tym psychologicznej, reedukacyjnej
i rehabilitacyjnej;

5) zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych informacji o dzieciach z uregulowaną sytuacją prawną, w celu poszukiwania dla nich rodzin przysposabiających;

6) udzielanie wsparcia pełnoletnim wychowankom rodzinnych form pieczy zastępczej;

Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej nie może mieć pod opieką łącznie więcej niż 15 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka.

W stosunku do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, nieobjętych opieką koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej wykonuje organizator rodzinnej pieczy zastępczej.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie  prowadzi przez cały rok nabór kandydatów na rodziców zastępczych. Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej prosimy o kontakt z pracownikami naszego Centrum.

Serdecznie zapraszamy !

Baner Biuletynu Informacji Publicznej

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.